W roku 1983 powstała firma pod nazwą „Wytwarzanie Art. w Zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych i Zabawkarstwo”. Założyciel – Leszek Kacprzyk zatrudniał początkowo tylko 1 pracownika, który produkował zabawki dla dzieci oraz drobne elementy z tworzyw sztucznych, natomiast sam właściciel samodzielnie dystrybuował wyroby.

Działalność stopniowo się rozwijała, po kolei przybywało nowych zleceń oraz pracowników. W roku 1993 r. Leszek Kacprzyk wymyślił nazwę firmy – PLASTAN, jako zestawienie słów pochodzących od miejscowości oraz od wyrobów produkowanych z plastiku. Następnie właściciel stworzył logo składające się z pierwszej i ostatniej litery – tak powstała marka funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

W 2005 roku zakupiono nieruchomości na obrzeżach Stanisławowa i stopniowo przenoszono działalność firmy z centrum miejscowości. W roku 2008 cała produkcja, biura oraz magazyny były skupione już tylko w jednej dużej lokalizacji przy drodze krajowej nr 50 w Stanisławowie.

Pod nazwą Zakład Tworzyw Sztucznych Leszek Kacprzyk firma funkcjonowała do końca 2012 r., finalnie zatrudniając 62 pracowników. W tamtym okresie właściciel firmy wdrażał dorosłe dzieci w tajniki prowadzenia działalności i finalnie dwójka z Nich odnalazła się tu zawodowo.

Michał od 2003 r. poznawał od podstaw działania związane z produkcją i zaopatrzeniem. Aktualnie odpowiada za koordynację wszystkich procesów logistycznych zachodzących w firmie (zaopatrzenie, planowanie produkcji, magazynowanie, transport).

Małgorzata od 2009 r. wspomagała dział kontroli jakości (poznając przy tym procesy produkcyjne, wszystkie wyroby oraz klientów). 2 lata później zmieniła dział na HR. Ukończyła odpowiednie szkoły oraz szkolenia i do dnia dzisiejszego prowadzi kadry, płace oraz jest wykwalifikowanym specjalistą ds. bhp w firmie.

Na przełomie 2012 i 2013 r. nastąpiło przekształcenie firmy z działalności prywatnej na spółkę jawną.

W okresie 2013 – 2018 została wybudowana hala magazynowa wysokiego składowania.

Stopniowo inwestowano w rozbudowę oraz wymianę parku maszynowego, zastępując starsze urządzenia nowszymi i bardziej zaawansowanymi technologicznie.

Zwiększono zatrudnienie i w połowie 2019 roku liczba pracowników przekroczyła 100 osób.

Zainwestowano w zupełnie nową dla firmy technologię produkcji opakowań z tworzywa PET. W 2019 r. zakupiono 3 nowe maszyny, wyszkolono personel i rozpoczęto produkcję. Dzięki tej inwestycji asortyment oferowanych wyrobów oraz możliwości znacząco się powiększyły.

Na początku 2020 r. wspólnicy spółki - rodzeństwo Małgorzata i Michał, dążąc do dalszego rozwoju firmy, podjęli decyzję o jej przekształceniu. Powstała firma PLASTAN Kacprzyk spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, posiadająca tych samych dwóch wspólników oraz wyłącznie polski kapitał.